Forums and CS 1.6 Servers made & owned only by ZNOOPY 2008

ACEST FORUM VA FI INCHIS!ADRESA NOULUI FORUM ESTE : HTTP://ZONADESUD.COM !!!!ADMINII SUNT RUGATI SA ISI REFACA CONTURILE PE NOUL FORUM!

ZNOOPY.FREEDNS.RO

Distribuiți
    znoopy
    Colonel
    Colonel

masculin
    Numarul mesajelor : 299
    Varsta : 39
    Localizare : bucuresti
    Activitate : 5580
    Data de inscriere : 27/07/2008

ZNOOPY.FREEDNS.RO

Mesaj  znoopy la data de 2008-08-27, 05:34

ZNOOPY.FREEDNS.RO este un proiect care ar fi trebuit sa inceapa prin 2007 , dar datorita unor mici probleme a inceput abia pe data de 01.07.2008.

Totul a inceput datorita unei ambitii personale de a creea , modifica si administra un server de counter-strike 1.6! Trebuie sa spun ca nu a fost deloc usor , dar satifactiile au fost din ce in ce mai mari pe masura ce obstacolele intampinate au fost inlaturate! Initial ZNOOPY.FREEDNS.RO a inceput sa ruleze sub sistemul de operare Windows XP Profesional SP2 , dar nu am fost multumit de performantele obtinute , asadar am schimbat sistemul de operare cu Linux Debian , iar performantele au crescut in mod vizibil!
    Datorita sistemului de operare Linux Debian , se pot rula simultan pe acelasi computer 3 servere de counter-strike 1.6 cu rezultate peste medie!
    Momentan ruleaza numai un singur server de counter strike 1.6 precum si serviciile auxiliare ( php mysql etc )

Configuratia hardware a sistemului este urmatoarea:
    Placa de baza: GigaByte K7 Triton nForce2 Ultra 400
    Procesor : AMD Athon ThroughBred B 2200+ 256 L2cache
    Memorii: 2x1 Gb TwinMoss
    Stocare: 1HDD Samsung SpinPoint 200T 7500rpm 200Gb
    1HDD Western Digital 7500rpm 80Gb
    1 DVD-RW LG
    Video: GigaByte ATI Radeon 9600 Pro 128 Mb
    Sound:Creative Audigy2
    Lan : TrendNET 10/100/1000
    Monitor: Samsung SyncMaster 940BW 19"

Asadar , configuratia nu este mortala , dar in 2004 era destul de buna Smile !

A fost destul de greu sa configurez sistemul de operare Linux , si in mod evident , dupa cum era de asteptat , am facut unele greseli , pe care , din fericire , am reusit sa le remediez datorita lui www.google.ro Smile ! Am intampinat si alte probleme , mai ales in privinta pluginurilor amxmodx , deoarece unele dintre ele nu dau erori la compilare , dar functioneaza in mod defectuos sau intra in conflict cu alte pluginuri deja instalate pe server!

O serie de raspunsuri , pentru intrebarile pe care probabil ati vrea sa mi le puneti:

Pentru cine am creeat aceste servere?
    Pai, in principiu pentru toata lumea care vrea sa joace counter strike , dar in mod special pentru aceia care nu au de gand sa foloseasca "cheat-uri" si care vor decat sa petreaca cateva momente de relaxare pe un server de counter-strike!

Cat va dura acest proiect?
    Asta nu stiu sa va spun! Eu sper ca va dura cat mai mult!

Trebuie sa platesc pentru a obtine admin?
    NU! Nu voi solicita niciodata bani sau alte recompense pentru acordarea de admine pe serverele mele!Pentru a obtine admin pe aceste servere trebuie decat sa faceti cerere in cadrului forumului si sa respectati conditiile pe care le-am impus!

PLANURI DE VIITOR:

1. Achizitionarea unui computer mai performant!
    2. Cumpararea unui domeniu .ro
    3. Trecerea unuia dintre servere pe STEAM only!
    4. Posibil sa gazduiesc si servere pentru alte jocuri online!

[edit] Server refacut pe data de 14.09.2008

[edit] Pluginuri suspecte de a cauza blocarea serverului scoase pe data : 17.09.2008

[edit] Serverul a fost oprit de pe 01.10.2008 pana pe 28.04.2009

[edit]Acum serverul ruleaza pe windows!
    [edit]In teste serverul s-a dovedit destul de stabil , ramane sa vedem cum se descurca pe internet!

09.05.2009 - Sistemul pe care ruleaza serverul este acelasi [amd athlon 2200+ bla bla ] , dar se pare ca serverul de counter strike ruleaza mult mai bine pe windows xp sp3 !

Pe acest server ruleaza si WAMP server , mai mult pentru functia "sv_downloadurl" ( adica pentru a descarca mai repede hartile ).

Mai ramane de configurat amxbans 5.0 , care nu vrea sub nici o forma sa ruleze corect! Daca stie cineva cum se seteaza corect acest plugin+php+mysql , ii raman dator cu o bere , daca imi explica si mie cum se face ( pentru windows xp sp3 cu server WAMP instalat )

Pasul urmator va fi trecerea serverului pe STEAM ONLY!

Daca serverul va fi ocupat in majoritatea timpului , voi cumpara un domeniu .ro si voi muta forumul si adresa serverului pe acel domeniu! Pana atunci ..mai e destul ..zic eu!

[14.05.2009]Serverul ruleaza pe un sistem dual xeon!
    Urmeaza sa gasim cel mai bun sistem de operare pentru acest sistem !

Acum este: 2018-06-19, 20:49